КНИГИ ЗА ЛЮБИТЕЛИ КНИГИ ЗА ЛЮБИТЕЛИ
  • Книги
  • Продукти
    • Материали за рисуване+книга
    • Плакати и стикери
  • Какво се случи досега
  • Истории за художници
    • За Майстора
    • За Иван Милев
    • За българските художници

Категории

  • За българските художници
  • За Иван Милев
  • За Майстора
  • Истории за художници
  • Какво се случи досега

Продукти

  • Ателиета
  • Продукти
    • Книги
    • Материали за рисуване+книга
    • Плакати и стикери
КНИГИ ЗА ЛЮБИТЕЛИ КНИГИ ЗА ЛЮБИТЕЛИ
  • Книги
  • Продукти
    • Материали за рисуване+книга
    • Плакати и стикери
  • Какво се случи досега
  • Истории за художници
    • За Майстора
    • За Иван Милев
    • За българските художници
Количка
0
0
0
  • За Майстора
  • Истории за художници

Майстора на война

  • 12/10/2022
  • No comments
Total
0
Shares
0
0
0

С избухването на Балканската война през 1912 г. целият български народ самоотвержено тръгва да се бие за свободата на останалото в границите на Османската империя българско население. Владимир Димитров е освободен от военна служба, но се записва доброволец и участва като художник към щаба на VII Рилска дивизия.

Това са спомените от войната на Майстора, записани от Димитър Вълканов, съхранявани в Държавен Архив, София.

“Бех освободен от военна служба, когато започна войната, 1912 година, по болест. Но като гледах народа отива, мен не ме задоволяваше даскълъка, затова от Свищов се върнах в Кюстендил и постъпих доброволец – художник към щаба на Седма Рилска дивизия с командир генерал Тодоров, брат на писателя Балан. Дивизията се намираше на границата в село Бараково , докъдето отидох пеш. Там ми дадоха едно конче, от което падах неколко пъти. Оттам отидохме по места към Горна Джумая, за към Кресна Демир-Хисар. Турците тук бяха разрушили моста, но нашите го беха направили дървен. От Кагин мост настъплението продължи Ваксево, Църварица, Черната скала. Щаба се установи в Царевско село. После отидохме в Демир-Хисар, Баракли, Джумая, моста на Струма за Солун. Щаба сега беше в село Лахна. Вървях с мойто конче след обозите. Тук нашите части бяха заловили преоблекли се турци, които стреляха по нашите части в тил. Бяха ги убили. Вързах кончето за едни трънаци и седнах да рисувам убитите трупове. Тъй като немах вода, рисувах с бела боя и плюнка. Косите ми настръхваха, като ги гледах. А други имаше изгорели, виждаха се само кокалите им. Страшни картини, Майсторе. Отвързах коня и се върнах в щаба. Казах на генерала това, което видях и рисувах и помолих на другия ден да отида да рисувам пак там. Но той не ми разреши. Не знам какви му бяха съображенията. 

Гледам друга странна картина. Тръгнали бежанци към Солун сред ведро от дъжд, кал до колене, боси и голи, да се връщат към запустелите си домове. Сутринта дойде заповед да спрем пред Веландово. Тук аз пак рисувах. В Солун стояхме цял месец. Нашата армия изнесе всичко. Там рисувах всичко, което се появяваше пред очите ми. Пристанището, обозите, обекти, пленници, войници и други. Щабът тръгна за Деди-Агач. Коне, волски коли, хора през Макра отиваха за Дели-Агач. Войниците пеят „от Дунав до Бело море“. После през Гюмюрджина, Струма, минавахме на салове. От Юзун-Кюпри отидохме в Кешан, където беше щаба на Четвърта армия на генерал Ковачев, когото рисувах. После от Кешан отидох пред Булаир, а оттам в Кородак-Стара-Гора, където с мойто конче падахме и потъвахме в дълбокия сняг и пак продължавахме. А там, по тия места, такъв сняг е видяло преди 80 години и за наш късмет сега.  

Макар че ме не биваше със здравето, отидох да ме зачислят на храна. Въпреки студа седнах и рисувах Белото море два-три дена. Даде се заповед за настъпление. Пред Булаир имаше едно поле, то почерня от хора, а студ голям, особено сред нощ. Хората плачеха от студ, но какво да се прави, ха бабам – заповед – требва да се изпълнява. Пехотата, въпреки студа, напредваше. Студа ставаше все по-свиреп. Отидох при едно артилерийско отделение. На 500 метра от нас беше бащата на Щилянова (художника), с неговата дружина. Турците ни обстрелваха с артилерия. Един генерал Георгиев, близо до нас, започна да бие ординареца си, че не бил му приготвил закуската. Турците спреха нашето настъпление, но по заповед на генерала нашите измъкнаха оръдията на могилата и като откриха огън, започнаха да стрелят, турците хукнаха в бяг. 

Вечерта нашата пехота стигна до река Ковак. През нощта Динко Грозданов, гимназиален учител, мина пръв моста на реката и като установи, че нема турци, продължи настъплението с частта си. На другия ден аз рисувах моста. Той беше слаб и когато артилеристите опитаха да минат по него, един от офицерите съобрази и със сабята си разряза каишите, а с това спаси да не паднат в пропастта както конете, така и оръдията. На 20, 21 и 22 януари рисувах. На 25 срещу 26 януари виждаме, че по височините  откъм Дарданелите се придвижват турски части. Немският броненосец Барбароса се появи от Белото море, който от гъстата мъгла, която беше паднала, не можеше да бъде използван, но все пак всеваше ужас. На 27 януари, в три часа, турците започнаха настъпление. Бех на командното место до могилата. Нашето десно крило отстъпваше. Турците настъпваха с 30 000 души. 20 000 души срещу лявото и 10 000 срещу дясното крило. Вързах кончето в трънаците и започнах да рисувам. В мъглата се появи една наша дружина, която се движеше в походна колона. Турците започнаха ураганен огън, всичко се изпокри.

Останах сам. Престраших се, взех кончето и кожуха и с един офицер се измъкнахме малко встрани зад шубраците. Изтървах кончето и то избяга. Тук стана голям бой. Нашата пехотна дружина връхлетя върху настъпващите турци. Започна бой на нож, гърди срещу гърди. Нашите успеха да ги разбият. Турците дадоха много жертви. Полето се осея с турски трупове. Нашите завзеха турското знаме. Вечерта казвам на генерала, че съм кандидат за орден „страх“, а той се смее. Сутринта от Шаркьой дойде един кавалерист с донесение, че е направен десант от нашите. Всичко горе ври като котел, като на война. Полка върви напред и мълчи. Командира на кон предвожда, а при нас е такава тишина, че се чува шума от обувките и от шинелите на войниците. Сутринта се върнах в Кечан. Там видях Васил Коларов. Беше една виявица и ужасен студ. Тук се сменяше една част от Десета дивизия, около 700 души бяха с премръзнали ръце и крака. В Кишан стойхме част от януари и февруари, а после щаба се премести в Саро..сния залив – Бело море, където рисувах генерал Тодоров и други. Бях направил много рисунки, но после при отстъплението при Злетово, останаха там. Много от тях, тъй като не можех да ги нося със себе си, нали кончето ми избяга. После ходих в Лозенград да си купя туш и бои. Рисувах в Одрин и Чаталджа. Рисувах Айвас баба, крепостта и града. Рисувах Селеврия. Най-прочутото място с кисело мляко, откъдето носеха и снабдяваха Цариград. После се върнах в София, да довърша училището, но войната продължи наново. И аз пак отидох на фронта при Калиманица. Там нашите окопи от сръбските бяха само шест метра. И тук рисувах с акварел. После тези рисунки раздадох на разни чорбаджии, а голяма част от тях, около 70 работи, останаха във Владимир Цанов, кореспондент на чужди езици. 

Войната срещу турците беше друго. Имаше много ентусиазъм. Но като почна Балканската война, нашият войник беше изтощен. Не му се воюваше. Имах такива случаи. Когато рисувах войниците, ги карах да гледат напред, други се провикваха: „Не го карай да гледа напред, не виждаш ли, че той гледа назад, накъде да бяга?“. Духа, Майсторе, беше вече паднал. А това влияеше и на мен. След демобилизацията пак станах учител. Трябва да се яде. Но се обяви наново мобилизация, Първата световна война. Събраха ни в казармата за един месец в нестроева част. Като свърши обучението пожелах да отида в строя като художник. Изпратиха ме в Земен да пазя на първа линия. Рисувах каквото можех. Но от студа и мъглата настинах. Дадоха ми отпуска три месеца. Вместо да почивам, отидох при генерал Джостов и го моля да ми даде възможност да рисувам. 

С открит лист исках да отида при Гефгелий на Вардарския фронт. Разреши ми и вечерта отивам на гарата. Пристига влака, но камбаните бият тревога. Аеропланно нападение. Нема време за бягане. Свих се между вагоните. Пуснаха запалителни бомби. И това мина и тръгнах за Гефгелий, а после се върнах за Градевско с един камион, с който Тодор Александров пренасяше оръжие. Пристигам после в Прилеп, Битоля и Охрид, където стоях цел месец. Там рисувах много. Пак се върнах в Битоля, където бе началството. Като ми видяха рисунките, ме назначиха за художник в щаба на Първа армия при генерал Бояджиев. Известно време престоях и рисувах в Пелистер планина с една ямболска дружина. Това бяха едни бабаити момци, здравеняци тракийци. После отидох в село Мадарево, Битолско, откъдето са дедите ми. Тук доста порисувах. След това в Сурвич, и тук рисувах. През 1916 г. се върнах в София и отидох в Берлин, където се откри изложба от произведенията на нас, военните художници. Тази изложба я организира Борис Денев. След изложбата в Берлин и завръщането ми в София ме изпратиха за художник във Втора армия. Тук научих, че Николай Лилиев е роден при Дойран и е на лечение в една военна болница. Отидох да го видя. По това време здравето ми се влоши. Почувствах се недобре и подадох оставка като художник при щаба на армията, като препоръчах на мое место да бъде назначен Симеон Велков. Мен не ме освободиха от армията, а ме назначиха художник към Главната квартира. Тук пак рисувах, като вземах войници да ми позират. Това продължи до 1918 година, когато се върнах в София и паднах тежко болен. Отначало ме пратиха на лечение във Военна болница, а по-късно на почивка в Австрия. Но във Виена ми се случи и друга беля. Заболях от испанската болест. (Майстора през това време боледува от туберколоза, затова и го освобождават от военна служба и го зачисляват на нестроева служба, но той отказва нестроевата служба и през всичкото време е сред войниците по бойните фронтове) Заб. Д.В. А там беше глад голям. Глогинки и шипки съм ял, за да не умра от глад. От Виена ни закараха в Румъния, после по други страни. Около месец скитосвахме тук и там, докато се доберем до български параход, с който най-после се върнахме в България. И така свърши се войната. Дадох си оставката като учител. Започнах да стажувам и да посещавам наново академията. От моите военни работи, аз казах и преди, около 120 останаха в Цанов. Други около 50-60 дадох на американеца. В американеца има общо около 150 работи от войната. После му правих и други и мисля, че общо у него има около 200 работи. В братята на Цанов също има. Зора Балабанова знае къде са.“

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
amateursbooks.com

Previous Article
  • За Майстора
  • Истории за художници

Майстора в Ню Йорк

  • amateursbooks.com
  • 12/10/2022
вижте повече
Next Article
  • За Майстора
  • Истории за художници

Майстора и метафизичното

  • amateursbooks.com
  • 12/10/2022
вижте повече

You May Also Like

вижте повече
  • За българските художници
  • Истории за художници

Елиезер и Бронка Алшех

  • amateursbooks.com
  • 01/12/2022
вижте повече
  • За българските художници
  • Истории за художници

Вера Недкова и Силвано Боцолини

  • amateursbooks.com
  • 30/11/2022
вижте повече
  • За българските художници
  • Истории за художници

Николай Павлович

  • amateursbooks.com
  • 29/11/2022
вижте повече
  • За българските художници
  • Истории за художници

Бистра Винарова

  • amateursbooks.com
  • 29/11/2022
вижте повече
  • За българските художници
  • Истории за художници

Сирак Скитник

  • amateursbooks.com
  • 29/11/2022
вижте повече
  • За българските художници
  • Истории за художници

Елисавета Консулова-Вазова

  • amateursbooks.com
  • 29/11/2022
вижте повече
  • За българските художници
  • Истории за художници

Николай Райнов

  • amateursbooks.com
  • 29/11/2022
вижте повече
  • За българските художници
  • Истории за художници

Борис и Славка Деневи

  • amateursbooks.com
  • 29/11/2022

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

КНИГИ ЗА ЛЮБИТЕЛИ КНИГИ ЗА ЛЮБИТЕЛИ
  • Контакти
  • Поръчка и доставка
  • Пoлитика за поверителност
  • Правна информация
  • Връщане на продукти
Книги за любители

Input your search keywords and press Enter.

Този сайт използва бисквитки (cookies) за коректната му работа. Продължавайки разглеждането на сайта, вие приемате използването на тези бисквитки.
Прочети повече.ПРИЕМАМ
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDurationDescription
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
SAVE & ACCEPT